Beton Blok Makinası

Beton blok makinesi, betona uygun malzemelerin içerisine yerleştirilmesi ile; beton hamuru karışımı yapan ve daha sonra bu karışımı kalıplarda sıkıştırarak beton blokları elde edilmesini sağlayan makinelerdir. Bu makineler, kullanılacağı alana bağlı olarak tercih edilebilir. 3 farklı beton blok makinası türü bulunur.

Beton Blok Makinası Çeşitleri

Beton blok makinası çeşitleri, genellikle üretimin otomatikliği, kapasitesi ve bazı küçük farklılıklar ile işleyiş sistemine dair değişikliklere sahiptir. Blok makinesi içerisinde manuel, yarı otomatik ve tam otomatik blok makinaları yer alır. Bu makinaların ise kendine ait özellikleri vardır.

Manuel Beton Blok Makinası

Manuel beton blok makinası özellikleri, kullanım alanı ve makinanın büyüklüğüne bağlı olarak oluşturulmuş standartlardır. Bu özellikler kapsamında;

  • Kapasite: Bu makinelerin kapasitesi, blok makineleri arasında en düşük kapasiteye sahiptir. Ortalama tek bir baskıda 1 ya da 2 beton blok üretebilir.
  • Hız: Bu makinelerde hız diğerlerine göre yavaştır. Bunun temel nedenlerinden biri makinanın manuel olarak kontrol edilmek zorunda olmasıdır.
  • Otomatik: Bu makinelerin içerisinde yalnızca basım bölümünde otomatik sensörler bulunur. Üretimin sağlanması için uzman bir kişi tarafından komut verilmesi gerekir.

Yarım Otomatik Beton Blok Makinası

Yarı otomatik beton blok makinası, orta ölçekli işler için uygundur. Tercihe göre hem küçük hem de büyük yapıya sahip makinaların özellikleri şöyle özetlenebilir;

  • Kontrol; Bu makinalarda işlem genellikle otomatik olarak yapılır. Ancak blok üretiminin kontrolü makinadaki kumanda kolları ile gerçekleştirilir.
  • Makina içerisinde bulunan parçalar; harç karıştırıcısı, konveyör bant ve palet taşıma araçlarıdır.
  • Üretim kapasitesi; Bu makinalar tek bir baskıda 4 ila 10 beton blok üretimi sağlayabilir.

Otomatik Beton Blok Makinası

Otomatik beton blok makinası, seri olarak beton üretiminin gerçekleştirildiği ya da beton blok ihtiyacının çok olduğu alanlarda kullanılır. Bu makinelerin genel özellikleri şu şekildedir;

  • Üretim kapasitesi; Bir baskıda en fazla 18 blok üretimi sağlayabilen makineler mevcuttur. Ancak genel olarak tek bir basımda 10 ila 15 blok arasında üretim gerçekleştirilir.
  • Kontrol; Makinanın sistemi bilgisayar tarafından kontrol edilebilir. Bu kontrol ile makine gücü ya da blok üretim sayısı artırılabilir. Temel üretimin sağlanması için herhangi bir kontrol işleminin gerçekleştirilmesi gerekmez.

Beton Blok Makinası Fiyatları

Beton blok makinası fiyatları, tercih edeceğiz blok makinesinin türüne göre değişiklik gösterir. Daha büyük, kapsamlı ve otomatik üretim gerçekleştiren makinalar diğerinden daha yüksek fiyatlara satışa sunulur.

Bunun yanında daha uygun maliyetli bir ürün seçmek isterseniz, küçük kapasiteli ve otomatik olmayan (manuel) ürünleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca beton makinanızın opsiyonel ekipmanlara sahip olması da fiyatın artmasına neden olacaktır. Kendi bütçenize uygun bir makina tercihini kolaylıkla firmanıza ulaşarak yapabilirsiniz.

Beton Blok Makinası Kapasiteleri

Beton blok makinaları, kapasite olarak değişiklik gösterir. Bu makinalar içerisinde en yüksek kapasiteye sahip olan makinalar otomatik makinalardır. En hızlı ve yüksek üretimi sağlayabilir. En düşük kapasiteli üretim ise manuel makinalardır. 

Orta dereceli bir üretime ihtiyaç duyuyorsanız yarı otomatik makinaları tercih edebilirsiniz. Yarı otomatik makinalar otomatik makinalardan daha uygun fiyatlıdır. Ancak bu makinalarda insan kontrolüne ihtiyaç duyulduğu için üretimin seri olması sağlanamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1978'ten Günümüze Briket Makinalarındaki Bilgi ve Birikimle Sektörün Öncüsü

İletişim